۸ اشتباه رایج بازاریابی در اینستاگرام که باید از آنها دوری کنیم ؟

25 دسامبر 2019
20 نفر پسندیده اند

۸ اشتباه رایج بازاریابی در اینستاگرام که باید از آنها دوری کنیم !

 اشتباهات بازاریابی در اینستاگرام یکی از چالش های مهم امروز جامعه  برای کسب و کارهاست. با توجه به اشتباهات متعدد فروشندگان در مبحث بازاریابی در اینستاگرام که متاسفانه اکثرا باعث مشکل و یا حتی شکست در کسب و کار آنها شده است، تیم تیک سل بنا به درخواست شما عزیزان و همچنین برطرف نمودن این مشکلات این مقاله را در اختیار شما عزیزان قرار داده است که امیدواریم با مطالعه ی این مقاله از بروز این اشتباهات در بازاریابی در اینستاگرام جلوگیری شده و کسب و کارتان رونق یابد.

بیش از ۷۰۰ میلیون کاربر از سرتاسر دنیا در اینستاگرام فعالیت می‌ کنند. پست هایی  که در این شبکه‌ ی اجتماعی قرار می‌ گیرند، باعث می‌ شوند که بسیاری از شرکت‌ ها و افراد مختلف بتوانند محصولات خودشان را به نمایش بگذارند، بازاریابی در اینستاگرام یکی از مهم ترین روشهایست که شما میتوانید کسب و کارتان را به تمام مردم جهان نمایش دهید . اما تعداد محدودی از کسب و کارها به روش صحیح بازاریابی در اینستاگرام را انجام می دهند .

در حال‌ حاضر شبکه‌ های اجتماعی از نظر تبلیغات و بازاریابی بسیار مهم است؛ اما باید بتوانید به‌ خوبی از آن استفاده کنید تا نتیجه‌ ی درست بگیرید و محصول خودتان را بهتر به مشتریان معرفی کنید.

برای اینکه مطمئن شوید کاری که در اینستاگرام انجام می‌ دهید درست است و شما را با مشکلی مواجه نمی‌ کند

نباید این ۸ اشتباه را انجام دهید :

 • ۱ - کار کردن بدون برنامه ریزی
 • ۲ - فرض کنید مخاطبین شما همه کاربران می باشد
 • ۳ - خرید فالور
 • ۴ - استفاده از کپشن اشتباه
 • ۵ -استفاده از هشتگ بی ربط
 • ۶ - سکوت در بخش نظرات (کامنت ها)
 • ۷ - حذف نظرات منفی
 • ۸ - استفاده از اسپم

۱ - کار کردن بدون برنامه ریزی

داشتن برنامه ریزی در اینستاگرام

وقتی از اینستاگرام صحبت میکنیم اولین گامی که شما باید بردارید هدف شما در کسب و کارتان را مشخص کرده و یک برنامه ریزی دقیق  نسب  به  هدفتان در اینستاگرام را انجام دهید . اگر شما بازاریابی در اینستاگرام را بدون برنامه ریزی و اطلاع از اینکه با چه کسی میخواهید صحبت کنید انجام دهید قطعا نمیتوانید موفق باشید که مشتریان زیادی را از پست هایی که در اینستاگرام قرار داده اید استخراج کنید و قدم بعدی را بگذارید . مثال آن مانند رانندگی با ماشینی است که شما نه از سوخت آن و نه از مقصد آن خبر دارید، در نهایت این یک اشتباه بزرگ است که میتواند کسب و کار شما را با شکست مواجه کند و تمام زحمات شما به هدر دهد.

بیشتر بخوانید :   خطای Checkpoint Required یا Challenge required را در اینستاگرام چگونه برطرف کنیم؟

چند نمونه از اهداف حضور در اینستاگرام برای کسب‌وکارها :

 • افزایش فروش
 • آگاهی از برند
 • خلق ارتباط با کاربران
 • ارتباط با اینفلوئنسرها
 • افزایش ترافیک سایت
فروش در اینستاگرام

۲ - فرض کنید مخاطبین شما همه کاربران می باشد

شناخت شما از مخاطبین برای ایجاد یک برنامه ریزی در کسب و کارتان بسیار ضروری است . میانگین سنی بیشتر افرادی که از اینستاگرام  استفاده میکنند چیزی بین ۱۸ تا ۳۴ سال است .خودتان را جای مخاطبین قرار دهید و نیاز آنها  بیابید متناسب با فرهنگ و نیازشان محتوا تولید کنید ، این فقط به شما کمک نمیکند که هدف گذاریتان دقیقتر باشد بلکه به شما کمک میکند تا لحن و محتوای خود را بیشتر تنظیم کنید .

۳ - خرید فالور

کسب و کارهای موفق برای دیده شدن و جلب مخاطبان در اینستاگرام، به سختی تلاش می‌کنند و اگر بخواهید با خریدن فالور، برند خود را پرطرفدار جلوه دهید اصلاً به نفع تان نخواهد بود. برای آزمایش این ایده، ما یک اکانت ساختگی در اینستاگرام ایجاد و تعدای فالور خریداری کردیم تا ببینیم چه اتفاقی خواهد افتاد. نتایج بدست آمده نشان می‌دهند که این تکنیک دو مشکل اساسی دارد:

تعامل صفر: با وجود اینکه فقط در یک روز به بیش از ۱۰۰۰ فالور رسیدیم، اما پست‌های ما هیچ گونه لایک یا کامنتی دریافت نکردند!

مخاطبان پر خطر: وقتی مخاطبان خود را بررسی کردیم متوجه شدیم، آنها یا نوجوانانی هستند که سلفی‌های بدون لباس از خودشان پست می‌کنند یا ربات‌هایی هستند که محتواهای نامناسب به اشتراک می‌گذارند. مسلماً این اکانت‌ها، اکانت هایی نیستند که بخواهید کسب و کارتان با آنها مرتبط باشد.

بهتر است به جای این‌که وقت خود را با خریدن فالور هدر دهید، یک استراتژی دقیق طراحی کنید، اهداف هوشمندانه‌ای تعیین کنید، محتوای عالی به اشتراک بگذارید و مخاطبان خود را درگیر کنید و به تعامل وا دارید. آن وقت می‌توانید طرفداران زیادی پیدا کنید.

۴ - استفاده از کپشن اشتباه

استفاده از کپشن اشتباه

اگر به دنبال افزایش درگیری و تعامل مخاطبین خود هستید، نمی‌توانید کپشن‌های اینستاگرامتان را نادیده بگیرید. استفاده از کپشن‌های مناسب در اینستاگرام نه تنها به پست‌های شما ویژگی و محتوا می‌دهند، بلکه می‌توانند موجب واکنش‌های احساسی مخاطبانتان شوند.

بیشتر بخوانید :   نحوه دریافت رمز دوم یکبار مصرف (رمز پویا) برای تمامی بانک‌ها + ویدئو آموزشی

تحقیقی در رابطه با روان‌شناسی به اشتراک گذاری مطالب انجام شد که نشان می‌داد تحریک بعضی احساسات خاص می‌تواند احتمال به اشتراک گذاشته شدن مطلب و یا پیام را افزایش دهد.  در واقع به یک محرک عاطفی نیاز است تا سیستم عصبی را فعال کند و بده بستان های اجتماعی را افزایش دهد.

نکات زیر می‌توانند به شما در کپشن نویسی هرچه بهتر کمک کنند:

پراهمیت‌ترین کلمات را در ابتدای کپشن بنویسید. دنباله‌ی کلمات برای جای گرفتن در صفحه دیده نمی‌شوند، بنابراین @ها و منشن‌ها را در آخر کپشن بنویسید. لید خود را با اطلاعات بیش از حد دفن نکنید.سؤال بپرسید. مخاطبانتان را با پرسیدن یک سؤال جدی و دقیق به مشارکت و تعامل ترغیب کنید. می‌توانید نظر آن‌ها را درباره‌ی جدیدترین محصولتان جویا شوید، یا از آن‌ها سؤالات باز بپرسید.

از به کار بردن شکلک یا ایموجی‎ها نترسید. این زبان تصویری به چشم‌گیر شدن کپشن شما نزد مخاطبانتان کمک می‌کند و به کپشنتان طنز و شخصیت می‌بخشد.

۵ - استفاده از هشتگ بی ربط

اگر میخواهید اکانت شما در اینستاگرام دیده شود از هشتگ استفاده کنید .نام تجاری برند خود را همراه یک موضوع مرتبط قرار دهید تا هزاران نفر بتوانند از پستی که شما آن را هشتگ کرده اید را ببینند.

هشتگ‌ها معمولاً برای فراهم کردن امکان کشف توسط دیگر کاربران استفاده می‌شوند و برای دیگران امکان پیدا کردن موضوعات، در صورت استفاده از کلید‌واژه‌های مرتبط را فراهم می‌کنند. بنابراین اگر پست‌های خود را با بسیاری از هشتگ‌های نامربوط پر می‌کنید در معرض پایین‌ آوردن ارزش اکانت خود و ریسک از دست دادن اعتبار قرار می‌گیرید.

متقابلاً، اگر محتوای با کیفیتی دارید اما از هیچ هشتکی استفاده نکرده‌اید، یک فرصت عالی برای کشف شدن و تعامل با مخاطبانتان را از دست می‌دهید.

۶ - سکوت در بخش نظرات (کامنت ها)

پلتفرم اینستاگرام از الگوریتمی استفاده نموده که میزان تعداد کامنت ها و تعامل کاربران را با شما میسنجد . اگر تعداد کامنت های شما بیشتر باشد . الگوریتم متوجه میشد که کاربران زیادی از پیج شما دیدن میکنند لذا شما را جزو اولین سرچ های اینستاگرامی قرار میدهد بنابراین تعدا نظرات و پاسخ شما به آنها نقش مستقیم در دیده شدن در اینستاگرام دارد. بجز این زمانی که در  صفحه شما زیر یک پستی کامنتی قرار گیرد و شما به آن کامنت پاسخ دهید کاربران حس اعتماد نسبت به شما پیدا میکنند و میدانند که شما  نظرات آنها اهمیت میدهید همچینین زمانی که شما پاسخ یک نظر یک کاربر را میدهید ممکن است همان نظر یا سوال را کاربر دیگری نیز داشته باشد که باپاسخ دادن شما در وقت خود صرفه جویی خواهید کرد.

بیشتر بخوانید :   چگونه از IGTV به صورت حرفه ای استفاده کنیم ؟

۷ - حذف نظرات منفی

حذف نظرات منفی در اینستاگزام

شاید برای شما هم اتفاق افتاده باشد که نظرات منفی زیر یک پست را دیده باشید و بعد از ساعتی آن نظرات پاک شده باشند . شما باید به مخاطبان خود نشان دهید زمانی که یک کامنت و یا نظر منفی از کاربری میگیرید هیچ چیزی برای پنهان کردن و داشتن هدف برای پاسخ به آن کاربر ندارید . هیچ وقت نمی شود گفت که هیچ کسب و کاری بدون نقص است اما اگر شما بتوانید با پاسخی منطقی کاربر را قانع کنید (به هر روشی ) باعث میشود مخاطبین دیگر به کسب و کار شما نه تنها اعتماد کنند بلکه مشتریان بیشتری نیز بیاورند.از کاربری که از شما انتقاد میکند بابت انقاد و یا مشاوره اش  که باعث نقل مشکلات شما شده تشکر و قدردانی کنید و سعی کنید آنها را بهبود بخشید.

۸ - استفاده از اسپم

محیط جذاب اینستاگرام خیلی‌ ها را معتاد خودش می‌ کند و بسیاری از کاربران در طول روز پست‌ های زیادی را در پروفایل خودشان قرار می‌ دهند.

این موضوع باعث ناراحت شدن کاربران خواهد شد و باعث می‌ شود که آن ها عکس‌ های شما را دنبال نکنند و واکنشی نسبت به آن ها نشان ندهند. پست‌ هایی که در اینستاگرام قرار می‌ دهید باید در یک بازه‌ ی زمانی خاص باشند تا بتوانند تاثیر زیادی روی مردم بگذارند.

ابزارهای آنلاین مختلفی وجود دارند که به شما می‌ گویند در چه زمانی باید در اینستاگرام پست قرار دهید تا بازدید بیشتری داشته باشد. اگر بیش از اندازه‌ درباره‌ ی محصولی که می‌ خواهید به‌ فروش برسانید، تبلیغ کنید، کاربران از صفحه شما خارج می‌ شوند و دیگر آن را دنبال نخواهند کرد.